Rok: R

Obsługa klienta w języku migowym

Obsługa klienta w języku migowym

Słowem wstępu

Obsługa klienta w języku migowym to bardzo obszerny temat pełen istotnych elementów z punktu widzenia samego klienta jak i organizacji. Niemniej postaram się w tym krótkim i skondensowanym poście przybliżyć Państwu problematykę związaną z obsługą osób głuchych/niesłyszących czy też niedosłyszących. Zacznę od liczb.

Liczby

Różne organizacje w różny sposób wskazują liczbę osób głuchych/niesłyszących czy też niedosłyszących. Wartości te wahają się od 400 tys. do nawet 1 mln. Jest to spowodowane różnymi sposobami interpretacji danych statystycznych dotyczących występowania wad słuchu. Dane statystyczne zbierane są z kolei za pomocą rozmaitych kwestionariuszy o różnych metodologiach ich interpretacji. Zarówno w przypadku oficjalnych spisów narodowych, jak i badań w mniejszej skali, są niemal zawsze przeprowadzane w modelu medycznym, gdzie kwalifikacja do grupy głuchych lub słabosłyszących następuje na podstawie wskaźników audiometrycznych, czyli określonego stopnia utraty słuchu wyrażonego w decybelach, lub w odniesieniu do wartości subiektywnych, czyli takich, gdzie badany sam określa zakres niedosłyszenia. Badania dotyczące populacji osób głuchych i słabosłyszących prowadzone były w Polsce już od 1921 r.
Kontynuuj czytanie

Czat. Stare czy jednak w pełni jare?

Czat. Stare czy jednak w pełni jare?

Potrzeba rozmawiania

Wiele osób uważa, że nic nie zastąpi kontaktu telefonicznego z klientem (w kontekście pośredniej obsługi klienta). Myślę, że i  ja do tych osób po części należę. Możliwość wsłuchania się w sposób i ton wypowiedzi ułatwia niezwykle każdej ze stron rozmowę. Pozwala to również na wyłapanie istotnych elementów rozmowy oraz wskazanie tych mniej ważnych, choć pozornie wymagających większej uwagi fragmentów konwersacji. Można posunąć się w tym wszystkim o krok dalej i dołożyć transmisję wideo, dochodzi przecież mowa ciała, gestykulacja i mimika. Klient oprócz zatroskanego głosu konsultanta widzi wyraz twarzy pełen empatii. Perfekcja w obsłudze klienta na odległość, w  której możemy zaspokoić trzy płaszczyzny satysfakcji klienta. Tutaj jednak pojawią się pytania. Czy klienci właśnie tego oczekują? Jak wielu z nich ich oczekuje usatysfakcjonowania na wszystkich trzech płaszczyznach tj. psychicznej, merytorycznej i proceduralnej? Czy kontakt telefoniczny/wideo jest im potrzebny do kontaktu z firmą? Niekoniecznie.

Kontynuuj czytanie